Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie jest jedną z największych stacji pogotowia w kraju. Dysponuje 89 zespołami ratownictwa medycznego dyslokowanymi w 47 miejscach stacjonowania. Działalność WSPR w Szczecinie obejmuje obszar 22 892 kilometrów kwadratowych, co stanowi obszar województwa zachodniopomorskiego. Zespoły ratownictwa medycznego WSPR wykonują rocznie ponad 170 tys. wyjazdów ratujących życie.
WSPR posiada 140 pojazdów specjalistycznych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną oraz środki łączności. Poza ambulansami dobowo funkcjonującymi w systemie PRM część stanowi rezerwę na wypadek awarii któregoś z pojazdów, a część wykorzystywana jest do świadczenia usług transportu.
Zespoły ratownictwa medycznego WSPR wyposażone są w defibrylatory z możliwością teletransmisji zapisu EKG do ośrodków kardiologii inwazyjnej. System teletransmisji EKG umożliwia przesłanie 12-odprowadzeniowego zapisu EKG z defibrylatora zespołu ratownictwa medycznego wraz z wynikami pomiarów parametrów życiowych pacjenta do lekarza-konsultanta w ośrodku kardiologii inwazyjnej, umożliwia specjalistyczną konsultację i wczesną właściwą kwalifikację pacjenta do ewentualnej angioplastyki.
Wszystkie zespoły wyjazdowe WSPR wyposażone zostały w urządzenia do automatycznego masażu serca. Urządzenie to zapewnia utrzymanie na normalnym poziomie przepływu krwi w mózgu i w mięśniu sercowym podczas akcji ratunkowej, można je nazwać „dodatkowym ratownikiem”. Dla zwiększenia bezpieczeństwa ratowników medycznych i pacjentów, wszystkie zespoły ratownictwa medycznego WSPR są wyposażone w czujniki tlenku węgla.
W 2018 roku WSPR rozpoczęła realizację programu pn. „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”. Realizacja projektu pozwala przygotować służby ratownictwa medycznego obu krajów, Polski i Niemiec, do współpracy transgranicznej w zakresie ratownictwa medycznego. W projekcie bierze udział siedmiu partnerów, w tym po stronie polskiej – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W ramach projektu przeprowadzane są szkolenia językowe dla medyków polskich i niemieckich oraz odbywają się też szkolenia na symulatorach medycznych w Ośrodku Symulacji Medycznych w Międzyzdrojach. W szkoleniach tych udział biorą m.in. ratownicy medyczni z Gryfina i Chojny.
Filia WSPR w Gryfinie i Chojnie
Filia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gryfinie znajduje się przy ul. Żołnierzy Wyklętych 1. Filia Pogotowia w Chojnie znajduje się natomiast przy ul. Polnej 3A. W Gryfinie całodobowo dyżurują dwa zespoły ratownictwa medycznego, w Chojnie jeden. Każdy z tych zespołów ma podstawowy skład tzn. dyżuruje w nim dwóch ratowników medycznych lub ratownik medyczny i pielęgniarka systemu. W obu tych filiach pracuje w sumie 43 ratowników medycznych, którzy pracują zmianowo w godzinach od 7 do 19 i od 19 do 7 rano. Na miejsce zdarzenia zawsze wysyłany jest najbliższy, wolny zespół ratownictwa medycznego.
PAMIĘTAJ! Dawniej pacjenci samodzielnie zgłaszali się na Pogotowie do danej siedziby – teraz, wzywamy Pogotowie telefoniczne dzwoniąc pod numer alarmowy 999. Zespoły ratownictwa medycznego powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia.
Kiedy zatem wzywamy Pogotowie?

W takich sytuacjach jak:
- utrata przytomności
- nagłe zatrzymanie krążenia
- wypadek komunikacyjny, w którym są ranni
- upadek z dużej wysokości
- bardzo rozległe rany z silnym krwawieniem
- drgawki
- zaburzenia świadomości
- nagły, ostry ból w klatce piersiowej
- zaburzenia rytmu serca
- nasilona duszność
- uporczywe wymioty, zwłaszcza z krwią
- ostry, silny ból brzucha
- krwotok przewodu pokarmowego lub z dróg rodnych
- gwałtownie postępujący poród
- ostre, nagłe reakcje uczuleniowe (szczególnie duszność) po zażyciu leków czy ukąszeniu przez owady lub jadowite zwierzęta
- zatrucia lekami, środkami chemicznymi
- rozległe oparzenia
- udar cieplny
- wyziębienie
- porażenie prądem
- podtopienie lub utonięcie
- próba samobójcza
- poważne urazy kończyny dolnej, uniemożliwiające poruszanie się
W innych przypadkach zachorowań, np. w przewlekłych dolegliwościach, problemach stomatologicznych, konieczności zmiany opatrunku czy uzupełnienia zapasu leków, gdy nie jest to sytuacja zagrażająca życiu, należy skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, stomatologa lub lekarza udzielającego pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W przypadku zranień czy zwichnięć należy udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Jak poprawnie wzywać pogotowie?
Rady od dyspozytorów:
- Zapamiętaj numery alarmowe: 999 lub 112
- Zachowaj spokój
- Odpowiadaj konkretnie i zwięźle na zadawane pytania
- Opisz dokładnie miejsce zdarzenia – dokładny adres, piętro, punkty orientacyjne
- Podaj swój numer telefonu
- Podaj powód wezwania , liczbę poszkodowanych, ich dolegliwości / obrażenia , ich wiek i dane – jeśli jest to możliwe
- Podaj swoje imię i nazwisko
- Nie denerwuj się, jeśli dyspozytor prosi o powtórzenie odpowiedzi na któreś z pytań – to dla dobra sprawy
- Długi czas rozmowy z dyspozytorem nie oznacza, że zespół ratownictwa medycznego nie jest już w drodze do zdarzenia – to dlatego na początku rozmowy podajemy miejsce zdarzenia, aby w razie pilnych zdarzeń można było od razu wysłać na miejsce karetkę
- Nie odkładajmy pierwsi słuchawki. Dzwoniący może zakończyć połączenie tylko wtedy gdy:
1) usłyszy od dyspozytora, że wezwanie jest przyjęte i karetka została zadysponowana oraz usłyszy, że dyspozytor rozłączył się,
2) gdy dyspozytor poinformuje, że karetka do tego zdarzenie nie wyjedzie bo nie jest to stan zagrożenia zdrowotnego i zostanie poinstruowany przez dyspozytora jak powinien postąpić z tym przypadkiem.