Mieszkowice: +48 91 414 52 27
Widuchowa: +48 91 416 71 99
A A A

Dla dzieci

Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy)- nocny postrach rodziców

Ci rodzice, których dziecko chociaż raz w życiu przebyło podgłośniowe zapalenie krtani, doskonale wiedzą o czym mowa i na pewno chcieliby uniknąć ponownie takiej sytuacji. Niestety nie zawsze się to udaje, można natomiast wykorzystać kilka praktycznych porad, aby przebieg podgłośniowego zapalenia krtani u dziecka był łagodniejszy.

Podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą wirusową. Głównie chorują dzieci od ok. 5 miesiąca życia do 5-6. roku życia. U niektórych dzieci choroba ma przebieg nawrotowy. Jest to choroba, która zazwyczaj ma łagodny przebieg, natomiast u wielu rodziców wywołuje ogromny lęk i panikę ze względu na dość spektakularne objawy. Najczęściej zdrowe lub lekko podziębione dziecko kładzie się spać bez objawów i w godzinach nocnych pojawia się u niego suchy, szczekający kaszel, chrypka, duszność. Dziecko jest niespokojne i płaczliwe. Rzadko występuje wysoka gorączka.

Krup wirusowy najczęściej występuje w okresie jesienno- zimowym. Jest to związane z większą transmisją infekcji wirusowych w tym czasie a także  z występowaniem

w pomieszczeniach domowych suchego, zbyt ciepłego powietrza. Takie warunki sprzyjają wysuszaniu śluzówek dróg oddechowych. Ponadto budowa krtani małych dzieci jest całkiem inna niż u dorosłych. Krtań dziecka jest mniejsza, ma mniejsze światło i więcej tkanki łącznej, która szybko podczas infekcji ulega obrzękowi, a to z kolei odpowiada za występowanie objawów: chrypki, szczekającego kaszlu, duszności wydechowej. Dlatego jeżeli u dziecka w nocy wystąpią objawy krupu wirusowego należy starać się uspokoić dziecko, ubrać je i otworzyć okno. Dopływ chłodnego, wilgotnego powietrza już po kilku minutach może ułatwić dziecku oddychanie. Należy pamiętać także o pojeniu dziecka. Dzieci, u których krup wirusowy wystąpił pierwszy raz, wymagają zazwyczaj konsultacji lekarskiej (POZ, SOR, Pediatryczna Izba Przyjęć), ponieważ rodzice nie mają w domu odpowiednich leków a objawy duszności krtaniowej wymagają działania. Dzięki charakterystycznemu kaszlowi krupowe zapalenie krtani jest chorobą łatwą do rozpoznania i rzadko wymaga zastosowania dodatkowych badań. Najczęściej przeprowadzenie inhalacji z wysokich dawek budezonidu, adrenaliny, dożylna lub domięśniowa podaż glikokortykosteroidów, skutkuje ustąpieniem objawów i dziecko po kilkugodzinnej obserwacji może wrócić do domu.

U dzieci, które już wcześniej przebyły epizod krupowego zapalenia krtani, sytuacja zazwyczaj wygląda inaczej. Rodzice często w domowej apteczce posiadają budezonid do inhalacji (np. Nebbud, Pulmicort, Benodil). Wówczas poza ubraniem dziecka i przybliżeniem go do otwartego okna, należy wykonać nebulizację z 1mg budezonidu bez rozcieńczania leku solą fizjologiczną. Jeżeli objawy nie ustępują inhalację można powtórzyć po 30 minutach. W leczeniu dostępne są także doustne glikokortykosteroidy. Najlepiej przebadanym w tej grupie leków w leczeniu krupu wirusowego jest deksametazon (Pabi-dexamethason). Lek ten dawkuje się od 0,15-0,6 mg/kg masy ciała. Dawka 8mg jest dawką maksymalną. Lek podaje się zazwyczaj w jednorazowej dawce.

O postępowaniu z dzieckiem z podgłośniowym zapaleniem krtani decyduje zawsze stan dziecka. Jeżeli ma ono nasiloną duszność i kaszel i pomimo zastosowania powyżej wymienionych czynności objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Na koniec proszę o dbanie o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach domowych, o wietrzenie pomieszczeń przed położeniem się spać, bo czasami takie małe, zdawałoby się nieistotne rzeczy mogą sprawić, że zamiast jeżdżenia z dzieckiem po SORach, czy izbach przyjęć, będziemy sobie po prostu słodko spać. W załączeniu link, pod którym można posłuchać, jak brzmi kaszel krtaniowy ( dla tych szczęściarzy, którzy nie mieli z nim do czynienia:-)).

Dorota Szcząbrowska

Rejestracja do przychodni

Przychodnia Mieszkowice

+48 91 414 52 27

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 15
74-505 Mieszkowice

Przychodnia Widuchowa

+48 91 416 71 99

ul. Tatrzańska 13
70-120 Widuchowa

Przychodnia Krzywin

+48 91 416 75 28

ul. Widuchowska 2
70-121 Krzywin